Obowiązkowe wyposażenie roweru – co trzeba o nim wiedzieć?

22 maja 2021  |  komentarze  0 Komentarzy

obowiązkowe wyposażenie roweru

Każda z osób, która porusza się po drodze rowerem, powinna mieć na uwadze, że jednoślad, którym jadą, był sprawny oraz posiadał odpowiednie wyposażenie. Tak naprawdę jest to niezbędny aspekt, który wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo podczas jazdy. Co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia roweru? Czy za nie posiadanie takiego wyposażenia grozi jakaś kara? Sprawdź poniższe informacje.

W co powinien być wyposażony rower?

Rower tak samo, jak samochód jest pojazdem, który porusza się po drodze. Dlatego powinien być on wyposażony w odpowiednie akcesoria, które nie tylko będą stanowić bezpieczeństwo dla osoby poruszającej się rowerem, ale również ochronią ją przed otrzymaniem mandatu za brak obowiązującego wyposażenia roweru. W co zatem powinien być on wyposażony? Zgodnie z przepisami powinien on posiadać przynajmniej jedno światło pozycyjne z przodu w kolorze białym oraz przynajmniej jedno światło odblaskowe z tyłu w kolorze czerwonym. A także powinien być on wyposażony w co najmniej jeden dobrze działający hamulec oraz w dzwonek, za pomocą którego można byłoby ostrzegać przechodniów bądź innych uczestników ruchu przed niebezpieczeństwem (trzeba jednak pamiętać, aby nie przerażał on innych swoim dźwiękiem).

W co może, a nie musi być wyposażony rower?

Oprócz obowiązkowego wyposażenia roweru można wyposażyć go w dodatkowe akcesoria. Należy do nich zaliczyć między innymi światła odblaskowe, na przykład na kołach, które będą jeszcze lepiej wpływać na bezpieczeństwo rowerzysty na drodze. Można zaopatrzyć się również w kask rowerowy, który będzie stanowił ochronę głowy przed ewentualnymi wypadkami oraz zapewniał ochronę przed słońcem bądź deszczem. Dobrze jest też, jeśli rowerzysta ma ze sobą kamizelkę odblaskową (zwłaszcza kiedy jeździ rowerem po zmroku), ponieważ dzięki niej staje się bardziej widoczny na drodze. Jeżeli rower nie był fabrycznie wyposażony w błotniki, to warto zainwestować w tego rodzaju akcesorium, ponieważ przydaje się on podczas deszczowej pogody. Dla większego bezpieczeństwa można też zdecydować się na zakup opon z bieżnikiem, który dostosowany będzie do nawierzchni, po której będzie się poruszać. Trzeba pamiętać też o tym, że opony powinno regularnie się wymieniać, ponieważ jeżeli będą one “łyse”, to nie będą przyczepne do podłoża.

Jaka kara grozi za nieposiadanie obowiązkowego wyposażenia roweru?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, obowiązkowe wyposażenie roweru może ochronić rowerzystę przed otrzymaniem mandatu. Za brak podstawowego wyposażenia jednośladu można dostać mandat w wysokości od 50 złotych do 200 złotych. Żeby uniknąć kary, trzeba stosować się do przepisów rowerowych. Trzeba również wiedzieć, że już samo posiadanie podstawowego wyposażenia znacząco wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Jednak oprócz obowiązkowego wyposażenia roweru trzeba pamiętać również o tym, żeby sam jednoślad był jak najwyższej jakości. Co więcej, rowerzysta powinien robić regularne przeglądy techniczne jednośladu i co ważne, jeździć ostrożnie, bez żadnych szaleństw. Bo przecież tutaj nie chodzi tylko o zdrowie rowerzysty, są też inni uczestnicy ruchu, którzy narażeni są na niebezpieczeństwo.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz