Jak wybrać siodełko do roweru?

28 maja 2021  |  komentarze  1 Komentarz

wygodne siodełko rowerowe

Każda osoba, która porusza się rowerem, wie, że wybór siodełka rowerowego jest bardzo ważną kwestią. A to dlatego, że podczas jazdy się na nim siedzi. Dla własnego komfortu powinno wybierać się wygodne siodełko. Jednak trzeba też pamiętać o innych czynnikach. Co trzeba zatem brać pod uwagę podczas wyboru siodełka rowerowego? Sprawdź szczegóły.

Jakie siodełko do roweru? Czym kierować się podczas jego wyboru?

Dobrze dobrane siodełko wpływa na przyjemną jazdę. Rowerzysta nie będzie narzekał wtedy na to, że wszystko go boli od siedzenia na rowerze. Na rynku dostępnych jest wiele sklepów, które w swoich ofertach posiadają szeroki asortyment siodełek rowerowych, zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Dlatego też każda z osób będzie mogła znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Jednak wybór tej części roweru nie jest tak łatwy, jakby się mogło wydawać. Każda osoba ma inne potrzeby i oczekiwania, dlatego też wybór siodełka rowerowego będzie jej indywidualną decyzją. Jednak istnieje kilka takich głównych czynników, które powinno uwzględnić się podczas zakupu siodełka rowerowego. Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać podczas wyboru siodełka, jest dopasowanie go do rodzaju roweru. Następnie trzeba tylko wybrać je w odpowiednim dla siebie rozmiarze i przymocować do roweru. Jeżeli siodełko rowerowe będzie dobrze dopasowane, to wówczas będzie można czerpać większą frajdę z przejażdżki rowerowej.

Jakie rodzaje siodełek można wyróżnić?

Oczywiście rodzajów siodełek rowerowych jest bardzo dużo. Różnią się one od siebie kilkoma cechami. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, rodzaj siodełka powinien być dopasowany do rodzaju roweru. W przypadku posiadania roweru miejskiego trzeba będzie wybrać siodełko miejskie, a w przypadku roweru trekkingowego – siodełko trekkingowe. Jednak przechodząc do meritum, w skład tych najpopularniejszych siodełek rowerowych wchodzą:

  • siodełko rowerowe miejskie, które charakteryzuje się szerokością oraz tym, że jest grubo wyściełane, co sprawia, że jest ono miękkie. Potocznie nazywane jest “kanapą”.
  • siodełko rowerowe górskie MTB, które umożliwia przybieranie komfortowych pozycji za kierownicą. Nie jest ono tak miękkie i szerokie, jak siodełko do roweru miejskiego, ale dzięki swoim specyfikacjom, pozwala ono na zwiększenie komfortu podczas jazdy.
  • siodełko rowerowe szosowe, które charakteryzuje się lekkością. Jest ono wąskie oraz cienko wyściełane. Jego parametry mają zapewnić przede wszystkim jak najlepsze wyniki jazdy. Nie jest ono również tak wygodne, jak siodełko miejskie.
  • siodełko rowerowe crossowe, które wyróżnia się wąską oraz lekką budową. Jego przód jest bardzo długi, co sprawia, że rowerzysta może w lepszy sposób kierować pojazdem.
  • siodełko rowerowe trekkingowe, które powinno charakteryzować się wygodą ze względu na przeznaczenie tego rodzaju pojazdu. Jest ono raczej uniwersalne, czyli nie zbyt miękkie i nie zbyt twarde.

To tylko niektóre z rodzajów siodełek, które powinno się znać. Oczywiście jest ich o wiele, wiele więcej. Na przykład można wyróżnić też siodełko rowerowe z amortyzatorem, dzięki któremu będzie możliwe tłumienie wstrząsów podczas jazdy. To tyle z ciekawostek. Mamy nadzieję, że powyższe informacje, choć w małym stopniu przyczyniły się do poszerzenia Twojej wiedzy.

Komentarze

Komentarzy na temat “Jak wybrać siodełko do roweru?

  1. Super artykuł, z tym rozróżnieniem na siodełka, może i w swoim jednośladzie dokonam pewnych eksperymentów 🙂

Zostaw komentarz