Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru rowerka dla dziecka?

22 kwietnia 2021  |  komentarze  0 Komentarzy

rowerki dla 6 latków

Pomimo tego, że zakup rowerka dla dziecka wydaje się dosyć prostym zadaniem, to w ogóle do takich nie należy. Jest to wręcz skomplikowana czynność, która może przysporzyć rodzicom wielu trudności. Aby wybrać rowerek dla dziecka, który będzie dopasowany do jego potrzeb, to podczas zakupu warto kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Co więc się do nich zalicza? Na co trzeba zwracać swoją uwagę? Poniżej przedstawiamy na ten temat kilka informacji.

Czym należy się kierować podczas wyboru rowerka dla dziecka?

Wybierając rowerek dla dziecka, trzeba dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania co do jego wyboru. Bez względu na to, jaki model chce się zakupić, powinno uwzględniać się przy tym nie tylko aspekt, który odpowiada za kwestię techniczną sprzętu, ale również kierować się przy tym bezpieczeństwem dziecka. Rowerek dla dziecka powinien spełniać wszystkie podstawowe funkcje użytkowe. Dziecko, które będzie zaczynało się uczyć jeździć, powinno czuć się pewnie oraz komfortowo. W przeciwnym razie mogłoby ono już na samym początku zniechęcić się do dalszej nauki. Innym i równie ważnym czynnikiem, na który powinno zwrócić się swoją uwagę, są umiejętności dziecka. Jeżeli miało już ono kiedyś styczność z rowerem, to oczywiście trzeba będzie wybrać dla niego lepszej jakości sprzęt. A jeśli dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą na rowerze, to trzeba postawić na jednoślad, który wyposażony jest w podstawowe funkcje. Oprócz tego podczas wyboru rowerka dla dziecka trzeba uwzględnić jego wiek oraz wzrost, do którego trzeba dopasować rozmiar ramy i kół.

Rozmiar ramy i kół dopasowany do wieku dziecka – przybliżone ustalenia

Na podstawie przykładowych danych, rozmiar ramy i kół może być dopasowany do dziecka w ten sposób:

  • dla dziecka w wieku 2-4 lat o wzroście 80-108 cm – rower biegowy z 12-calowymi kołami.
  • dla dziecka w wieku 4-6 lat o wzroście 95-120 cm – rower z 11-calową ramą i 16-calowymi kołami.
  • dla dziecka w wieku 5-8 lat o wzroście 110-120 cm – rower z ramą 11-13-calową i 20-calowymi kołami.
  • dla dziecka w wieku 7-10 lat o wzroście 120-145 cm – rower z 11-15-calową ramą i 24-calowymi kołami.
  • dla dziecka w wieku powyżej 9 lat i o wzroście powyżej 145 cm – rower z 14-16-calową ramą i 26-calowymi kołami.

Na jaki dodatkowy osprzęt rowerka dla dziecka warto zwrócić swoją uwagę?

Oprócz czynników, które zostały wspomniane wyżej, podczas wyboru rowerka dla dziecka powinno zwracać się uwagę również na dodatkowe wyposażenie, które będzie w stanie usprawnić jazdę dziecka. Dla dziecka, które dopiero uczy się jeździć, warto kupić boczne kółka, które umożliwią mu szybkie wyćwiczenie oraz utrzymanie równowagi podczas jazdy rowerem. Dla starszych i już troszkę doświadczonych dzieci warto wybierać takie wyposażenie jak przerzutki oraz podczas wyboru roweru zwracać swoją uwagę również na rodzaj hamulców. Można także zadbać o dodatkowe wyposażenie, takie jak nóżka lub rączki do kierownicy. Pamiętaj też o tym, że w przypadku rowerka dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na lekką budowę jednośladu, ponieważ wpływa ona na łatwość jego prowadzenia.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz