KASK ROWEROWY, OCHRONA GŁOWY-NAJLEPSZA ROWEROWA INWESTYCJA

24 lutego 2020  |  komentarze  0 Komentarzy

Większość z nas wie o tym, jak ważny jest kask rowerowy. Niektórzy rowerzyści rezygnują z kasku gdyż uważają, że poważne upadki zdarzają im się bardzo rzadko. Mają w tym wiele racji, bo pomijając kolarzy górskich i wyczynowych od których głów odbijają się niejednokrotnie leśne gałęzie i kolarzy szosowych, którzy gnają po zakrętach z zawrotną prędkością, typowa jazda na rowerze raczej nie generuje dużego ryzyka upadku.
Kask rowerowy w połączeniu ze sprawnym rowerem i zdrowym rozsądkiem to najważniejsze i najbardziej od nas zależne elementy bezpiecznej jazdy na rowerze. Cała reszta to w dużej mierze przypadek i szczęście, które mogą, ale nie muszą pozwolić nam nie znaleźć się w złym miejscu, o złej porze.

Rozmowy na temat wyboru właściwego kasku rowerowego nie obracają się zwykle wokół tego jaki model okaże się najlepszy i najwygodniejszy, ale tego czy w ogóle warto kask zakładać. Oczywiste jest, że ochrona głowy jest istotna zarówno u dzieci jak i dorosłych, i to nie tylko w przypadku zawodowej jazdy wyczynowej czy szosowej, ale i codziennej jazdy po mieście. Ci, którzy przekonali się już o tym, że kask warto założyć stają jednak przed kolejną zagadką – czym różnią się od siebie kaski tanie od tych z górnej półki cenowej?

Dobór odpowiedniego kasku

Podstawą doboru dobrego kasku rowerowego jest postawienie na model posiadający wszystkie wymagane w Europie certyfikaty bezpieczeństwa. Modele takie jak te, które w swojej ofercie ma Kross spełniają rygorystyczne wymogi ochrony głowy rowerzysty. Gwarantuje nam to fakt, że kask podczas ewentualnego wypadku odpowiednio pochłonie energię, zachowa się w przewidywalny sposób i nie spowoduje dodatkowych obrażeń.
Wielu z nas zapomina jednak o kilku ważnych sprawach. Pierwsza z nich to fakt, że kask kaskowi nierówny. Żeby naprawdę mógł spełniać swoją rolę musi być po pierwsze dobrej jakości, po drugie musi być odpowiednio dopasowany, a po trzecie musi być eksploatowany zgodnie z jego przeznaczeniem i specyfiką użytych do jego wykonania materiałów.

Tak jak od pewnego czasu zmieniają się rowery, tak też zmienia się wyposażenie rowerzystów i dedykowane im akcesoria. Świetnie widać to na przykładzie kasków rowerowych. Najnowsze modele mało przypominają te sprzed lat.

Współczesny kask MTB XC przeznaczony dla fanów górskich wyścigów łączy w sobie pewne cechy kasku szosowego z unikalnymi cechami przydatnymi w terenie. Musi być więc jak najlżejszy, zapewniać doskonałą wentylację (na MTB jeździmy wolniej niż na szosie), a także poprawiać ochronę pewnych kluczowych części głowy.
Osobną kategorią w kolarstwie górskim są kaski trailowe i enduro. To nowa klasa, która wyewoluowała wraz z popularyzacją odmian kolarstwa górskiego nastawionych na zabawę na szlaku. Dzięki rowerom trail i enduro jeździmy w dół szybciej, skaczemy i latamy. Takie warunki wymagają odpowiedniej konstrukcji i wielu unikalnych cech. Typowy kask trail i enduro będzie także posiadał odpowiednio dłuższy daszek, najczęściej regulowany. Chroni on przed oślepieniem promieni słonecznych, przed deszczem oraz błotem.

Kaski szosowe natomiast o wyjątkowo opływowej konstrukcji gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, a przy tym dzięki mniejszej ilości otworów wentylacyjnych minimalizują opór powietrza. Zawodowcom pozwala to jeździć szybciej. W przypadku zwykłych rowerzystów poprawia stabilność głowy podczas jazdy z dużymi prędkościami i przy silnym wietrze.

Co ciekawe, kaski aero wcale nie muszą oznaczać kiepskiej wentylacji. Modele te wyposażono w precyzyjnie rozplanowane kanały wentylacyjne. Do maksimum wykorzystują one możliwości otworów na skorupie kasku. Dzięki temu wymiana ciepłego powietrza na chłodne odbywa się możliwie szybko.

Kaski do jazdy na co dzień

To również bardzo ciekawa grupa kasków rowerowych. Zachęcamy do stosowania kasku na rower na co dzień, aby zminimalizować ryzyko przykrej niespodzianki. Kaski do jazdy na co dzień oferują szereg udogodnień, dzięki którym są bezpieczne, praktyczne i wygodne. Wiele modeli na głowie leży praktycznie jak czapka. Są odpowiednio obszerne, posiadają dodatki w postaci daszków czy zintegrowanego oświetlenia i z pewnością nie popsują fryzury w czasie codziennej wycieczki lub drogi di pracy czy szkoły.

Bezpieczeństwo to dopasowanie

Nawet najlepszy i najdroższy kask nie uchroni nas przed urazem, jeśli naprawdę dobrze nie dobierzemy rozmiaru. Właściwie dopasowany kask powinien dać się spokojnie założyć na głowę, a następnie ustabilizować dzięki systemowi regulacji. Idealny rozmiar i właściwa regulacja zapewniają, iż kask nie porusza się na naszej głowie wtedy, gdy nią ruszamy. Nawet, jeśli nie jest zapięta sprzączka paska pod szyją.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz