Gravel coraz bardziej poszukiwane rowery szosowe.

11 marca 2020  |  komentarze  0 Komentarzy

 

Na rynku rowerowym, i nie tylko, wciąż następują “modowe” zmiany. Były już duże koła fat bike’i, coraz większą popularnością cieszą się rowery elektryczne. Z rowerami szutrowymi było podobnie – nikt ich nie potrzebował, a ostatnio coraz częściej mówi się o rowerach typu gravel. Projektanci rowerów stworzyli tzw. Gravel bike, czyli rower uniwersalny.

Gravel to nic innego jak szuter, czyli utwardzona nawierzchnia z naturalnego tworzywa. W założeniu są to drogi bite, ale te modele dobrze radzą sobie także w lekko pofałdowanym i błotnistym terenie. Dlatego przystosowane są do asfaltu, żwiru i ścieżek pełnych leśnej ściółki. Duże znaczenie w tych rowerach mają opony. Są szersze niż w szosówce, a nawet – najczęściej – szersze niż w przełaju. Zazwyczaj modele typu gravel mają bieżnik z równym wzorem pośrodku i mocniejszymi klockami po bokach, co sprawia, że opór toczenia jest mniejszy niż w przypadku opon MTB.
Gravel, a więc najprościej mówiąc szosa do jazdy po średnio wymagających bezdrożach. To rower, na którym pojeździsz w terenie jak również wyskoczysz ze znajomymi na szosową ustawkę. Można dojechać nim do pracy lub spakować plecak i pokonać znaczne odległości podczas wyprawy rowerowej.

Czym więc różnią się od popularnych już przełajówek?

Podstawowa kwestia to budowa ramy i jej geometria. Gravele wykorzystują łagodniejsze kąty, dłuższą bazę kół i tylny widelec. Opony w Gravelu to najczęściej szerokość 28 mm i więcej. Gravelom zazwyczaj montuje się hamulce tarczowe, które są mocne w każdych warunkach pogodowych, a przy tym niedrogie w eksploatacji i proste w regulacji. Specjalne kierownice tzw. baranki również ułatwia jazdę w terenie. Kierownica ta, daje możliwość zmiany chwytu, dzięki czemu odpoczywają nasze ręce i kręgosłup. Jeśli chodzi o turystykę – Gravele mają także inny charakter niż rowery przełajowe. Ogólnie charakteryzując ten typ jednośladów można powiedzieć, że jest to szosówka, którą możemy wybrać się na wycieczkę bocznymi drogami. W rowerach typu Gravel stosuje się sztywne widelce. Asfalt i szutry nie wymagają aż tak dużej amortyzacji, co sprawia, że konstrukcja jest lżejsza. Widelec często powstaje z włókna węglowego – karbon doskonale tłumi drgania, zwiększając wygodę podczas jazdy.

Rower Kross Esker 2.0

-to idealna propozycja dla osób, które chcą rozpocząć swoją gravelową przygodę. Dzięki uniwersalnej konstrukcji Esker 2.0 poradzi sobie też z codziennymi dojazdami i rowerową turystyką i bikepackingiem. Gravele marki Kross są szybkie na asfalcie i świetnie radzą sobie z docieraniem tam, gdzie asfalt się kończy. Esker 2.0 oferuje mnóstwo radości z jazdy i emocji na szutrze, polnych drogach i leśnych ścieżkach, co pozwala odkryć świat rowerów z kierownicą szosową od zupełnie nowej strony.

Rower Kross Esker 2.0 2022

Esker 2.0 posiada aluminiową ramę i widelec, dobrane komponenty poprawiają komfort jazdy i kontrolę nad rowerem. Szeroka kierownica z flarą ułatwia szybką jazdę poza asfaltem, a szerokie opony świetnie pochłaniają wibracje i małe nierówności.

W tym modelu zastosowaną wyższą grupę napędową Shimano Sora. Gwarantuje to bardzo duży zakres dostępnych biegów i wyższą kulturę pracy. Gravel  świetnie rozpędza się na płaskich trasach, a przy tym ułatwia pokonywanie długich wzniesień.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz