Jakie rodzaje rowerów wyczynowych można wyróżnić?

12 maja 2021  |  komentarze  0 Komentarzy

rowery wyczynowe

Jak można zauważyć, z biegiem czasu pojawia się coraz większa ilość modeli rowerów na rynku. Jeszcze kiedyś było ich tylko kilka, a dzisiaj można wyróżnić ich znaczną ilość. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci informacje na temat rowerów wyczynowych. Dowiesz się, jakie rodzaje jednośladów się do nich zaliczają oraz poznasz ich krótką charakterystykę. Szczegóły poniżej.

Rowery wyczynowe, czyli jakie?

Rowerami wyczynowymi nazywa się taki rodzaj jednośladów, które służą do uprawiania wyczynowego kolarstwa. Można stwierdzić, że są one przeznaczone głównie dla miłośników jazdy rowerowej, którzy uwielbiają pobijać swoje własne rekordy sportowe i tym samym nie lubią monotonnej jazdy.

Jakie są rodzaje rowerów wyczynowych?

Wiele dzisiejszych sklepów rowerowych posiada w swojej ofercie szeroką gamę rowerów wyczynowych. W skład tego typu jednośladów wchodzą:

  • rowery szosowe, które wykorzystywane są najczęściej do jazdy po asfaltowej nawierzchni. Korzystają z niego najczęściej zawodowi rowerzyści, którzy przygotowują się do zawodów kolarskich. Głównymi cechami charakterystycznymi, którymi wyróżnia się ten rodzaj roweru, jest jego wygięta kierownica wyglądem przypominająca baranka, duże i cienkie koła oraz lekka konstrukcja umożliwiająca szybkość w poruszaniu się nim po drogach.
  • rowery triathlonowe, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby wyścigów triathlonowych. Są one polecane szczególnie takim osobom, które lubią się ścigać i pobijać swoje własne rekordy jazdy na rowerze. Cechami, którymi wyróżnia się ten rodzaj roweru wyczynowego, jest jego kierownica oraz siodełko, które umożliwia przybranie bardziej aerodynamicznej pozycji podczas jazdy.
  • rowery torowe, które przeznaczone są dla profesjonalistów bądź osób lubiących się ścigać na welodromie – specjalnym torze do kolarstwa torowego. Cechami wyróżniającymi ten rodzaj roweru od innych jednośladów jest to, że nie posiada on ani hamulców, ani przerzutek. Charakteryzuje się on również ostrym kołem, czyli tym, że jeśli kręci się tylne koło, kręcą się również pedały.
  • rowery cross country, które przeznaczone są dla osób mających już pewne doświadczenie w jeździe terenowej. Jest to rodzaj roweru górskiego, który charakteryzuje się prostą kierownicą, długim oraz wąskim siodełkiem, a także zatrzaskowymi pedałami.
  • rowery downhill, które przeznaczone są dla wszystkich miłośników górskich tras. Nadają się one tylko dla doświadczonych rowerzystów, ponieważ downhill to bardzo wymagająca zarówno technicznie, jak i fizycznie jazda. Ten rodzaj roweru wyczynowego służy do zjeżdżania ze stromych i urwistych zboczy. Cechuje się on masywną konstrukcją ramy, solidnym, przednim amortyzatorem oraz grubymi oponami. Z wyglądu przypomina on motocykl crossowy, który nie ma silnika.
  • rowery przełajowe, które dzięki swoim funkcjonalnościom są w stanie pokonywać przeszkody terenowe. A więc należy stwierdzić, że służą one do jazdy w trudnym terenie. Charakteryzują się one wąskimi oponami, kierownicą typu baranek oraz ramą, która nie posiada elementów amortyzujących. Rowery przełajowe są bardzo podobne do graveli – rowerów szutrowych, które w ostatnim czasie stały się nowym trendem wśród rowerzystów.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz