Zakup roweru przez internet
Internet przenika do kolejnych obszarów naszego życia. Trudno się więc dziwić, że również zakup roweru przez internet coraz częściej jest czynnością, którą rozważamy. Tak to w życiu bywa, że punkt widzenia często zależy od punktu siedzenia. Dobrze jest, gdy mieszkamy w dużym mieście, gdzie pod ręką jest wszystko. Salony rowerowe, możliwości testów, dużo osób, które w razie potrzeby wesprą dobrą radą. Jeśli jednak mieszkamy w oddaleniu od tzw. dużego ośrodka miejskiego jest trudniej. A tutaj internet zdecydowanie pozwala przeskoczyć wiele niedogodności.
Problem polega jednak na tym, że o ile zakup wielu drobnych przedmiotów drogą elektroniczną jest istnym zbawieniem, tak już w przypadku rzeczy bardziej skomplikowanych jest nieco gorzej. Rower to jednak coś więcej. Ma nie tylko wyglądać, mieć taki, czy inny osprzęt. On ma jeździć, co więcej, ma jeździć z nami. Czyli od tego, czy będzie wygodny zależy w dużej mierze to, czy uznamy taki zakup za naprawdę udany.
Wybierając rower idealny dla siebie, zastanówmy się przede wszystkim, do czego będzie nam służył. Gdzie chcemy nim jeździć i w jakim towarzystwie? Rower miejski będzie odpowiedni, jeśli planujemy korzystać głównie ze ścieżek rowerowych. Siedzi się na nim wygodnie – w pozycji wyprostowanej i na szerszym siodełku. W terenie, po nieutwardzonych drogach, lepiej sprawdzi się rower górski, czyli MTB, gdyż wymusza bardziej sportową sylwetkę, dzięki czemu łatwiej można pokonywać nierówności terenu. Zamawiając rower, pamiętajmy również o wyborze odpowiedniego rozmiaru ramy. Na stronach sklepów internetowych i producentów rowerów są podane dokładne wymiary ram, które pozwalają dobrać odpowiedni rozmiar do swojego wzrostu. Istotną informacją jest również waga jednośladu.
Zamawiając rower przez internet mamy różne możliwości jego odbioru. Przed zakupem warto sprawdzić ofertę danego sklepu, ponieważ nie każdy sprzedawca oferuje wszystkie te możliwości. Większość sklepów rowerowych, prowadzących jednocześnie sprzedaż online i stacjonarną z punktem serwisowym, oferuje możliwość odbioru złożonego pojazdu w serwisie. Inną opcją jest zamówienie wstępnie złożonego i wyregulowanego roweru z dostawą do domu. Po odbiorze wystarczy go ustawić do swoich potrzeb. Ostatnią możliwością jest zakup roweru do samodzielnego złożenia.
Co zrobić, gdy jednak rower nam się nie spodoba?
Standardowo w przypadku rowerów będziemy mogli skorzystać z tzw. prawa do odstąpienia od umowy, czyli możliwości zwrotu zamówionej rzeczy. Zwracany produkt nie powinien być jednak używany. W celu odstąpienia od umowy należy wysłać sprzedawcy oświadczenie (np. w formie maila) o woli zwrócenia danego produktu w terminie 14 dni liczonych od momentu otrzymania rzeczy. Nie musimy wskazywać przyczyny. Następnie w ciągu kolejnego 14-dniowego terminu powinniśmy odesłać przedmiot na adres sklepu wskazany w regulaminie. W większości przypadków sami będziemy musieli pokryć koszty przesyłki zwrotnej, chyba że sprzedawca dobrowolnie zobowiązał się przejąć koszty odesłania rzeczy.