Rowery elektryczne zdobywają szczyty- dane statystyczne

27 stycznia 2020  |  komentarze  0 Komentarzy

 

Rynek belgijski: ponad 50 procent wszystkich sprzedawanych rowerów to rowery elektryczne.

KORTRIJK, Belgia – Shimano zaprezentowało wyniki sprzedaży na rynku belgijskim w 2019 roku. To, co prezentują, jest niezwykłe, ponieważ w ciągu ostatniego roku sprzedaż e-rowerów (rowerów elektrycznych) wzrosła do 51 procent całkowitej sprzedaży rowerów. To sprawia, że Belgia jest pierwszym krajem europejskim, który osiągnął tak wysoki poziom sprzedaży rowerów elektrycznych. Oczekuje się, że inne kraje pójdą za przykładem Belgii.

W ubiegłym roku w Belgii sprzedano 470 000 rowerów. 51% z nich (238 102 sztuk) stanowiły rowery elektryczne. Liczba sprzedanych rowerów tradycyjnych wyniosła blisko 232 000 sztuk. Rok wcześniej udział „energii elektrycznej” w rowerach wyniósł prawie 50%.

Źródło danych o sprzedaży.

Chociaż twarde dane dotyczące sprzedaży (w Holandii- uzyskane na przykład z rejestracji w kasach fiskalnych u sprzedawców detalicznych) rowerów sprzedawanych w Belgii nie są dostępne, to przedstawione tutaj dane dotyczące sprzedaży (pochodzą z badania Velofollies wśród 1670 sprzedawców rowerów; zapytania od Shimano do wszystkich belgijskich producentów, importerów i dostawców; oraz dane rejestracyjne Speed Pedelec) wydają się bardzo wiarygodne.

Rosną rowery elektryczne S- Pedelec (prędkość do 45 km/h)

„Według zebranych danych rynek rowerowy pozostaje stabilny pod względem sprzedaży, a około 470 000 zwykłych rowerów i e-rowerów jest sprzedawanych w Belgii w ubiegłym roku”, mówi Lieven Bisschop z Shimano. Połowa tej liczby jest obsługiwana elektrycznie, w tym niewielka, ale wyraźnie rosnąca część 3% to S-Pedelec (rowery elektryczne do 45 km / h z tablicą rejestracyjną).

Całkowita liczba sprzedawanych (i licencjonowanych) S-Pedelec w 2019 r. wyniosła 13 416 sztuk. Liderem rynku jest Stromer  (sprzedano 4 719 sztuk) w Belgii, a następnie Riese & Muller (3079 sztuk) i Klever (846 sztuk).

Obrót i sprzedaż według kategorii
„Częściowo ze względu na udział e-rowerów w ich wyższej średniej cenie sprzedaży, w połączeniu z wymogami jakościowymi belgijskich konsumentów (belgijski rowerzysta jest skłonny zapłacić więcej za wyższą jakość), pod względem finansowym belgijski rynek rowerowy wyraźnie się rozwija ”, mówi Guy Crab z TRAXIO.

Pieter Desmet z Velofollies dodaje: „Około 2/3 sprzedawanych rowerów to wersje damskie lub niskie klasy, przy czym na wybór ten wpływa głównie rosnąca liczba użytkowników e-rowerów w wieku powyżej 40 i 50 lat”.

 

W Polsce obserwujemy tę tendencję od niedawna, a mijający rok to prawdziwy boom na tego typu pojazdy. W chwili obecnej udział rowerów elektrycznych w naszym kraju wynosi już ok. 10% i patrząc na rynek sprzedaż rowerów elektrycznych nieustannie rośnie, a sam pomysł zyskuje uznanie również wśród profesjonalistów.

Rower elektryczny jest rowerem dla każdego, bez względu na wiek. E-bike pomaga w pokonywaniu dłuższych dystansów oraz wzniesień, nie zastępuje siły mięśni nóg, a jedynie ją wspomaga. Rowery elektryczne występują w trzech wersjach: górskie, trekkingowe, miejskie – każdy rowerzysta znajdzie model odpowiedni dla swoich potrzeb.

“Rowery elektryczne w niedalekiej przyszłości mogą być równie popularne jak klasyczne – dodaje Kristopher Kurowski, brand manager w firmie Kross.”

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz