WYCIECZKI ROWEROWE JESIENIĄ -JAK ZADBAĆ O SIEBIE I O ROWER?

14 września 2020  |  komentarze  0 Komentarzy

Przed nami coraz krótsze dni, chłodniejszy wiatr, niższe temperatury oraz pochmurne niebo i częste opady deszczu. Dla wielu z nas ten czas nie sprzyja aby zbyt długo przebywać na świeżym powietrzu. Często schowalibyśmy się w domach i spędzili ten czas w ciepłym i przytulnym mieszkaniu. Jesień bywa okresem spadku kondycji, kiedy częściej wybieramy kanapę niż bieganie lub jazdę na rowerze.
Jesień to bardzo wymagająca pora roku dla każdego rowerzysty. Podczas jazdy na rowerze trzeba mierzyć się z chłodem, wiatrem, deszczem a także z ograniczoną widocznością na drodze, która stanowi duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
Jazda na rowerze jesienią i zimą również może nam przynieść wiele satysfakcji, oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani.

Wycieczki rowerowe są bardzo przyjemne gdyż dostarczają z pewnością zadowolenia osobom ceniącym sobie spokój, ciszę i relaks na trasie. Wbrew pozorom jesień jest idealna do jazdy pod względem temperatury. Latem bywa za gorąco, a jazda w upale to męka. Jesienią możemy dobrać ubranie idealnie do temperatury. Mamy również możliwość wsłuchania się w śpiew ptaków, czy też podziwiania przyrody w zupełnie innych barwach. Niejednokrotnie jesienią i zimą można dostrzec wiele bardzo ciekawych i pasjonujących elementów krajobrazu lub przyrody, które latem są skryte w leśnym gąszczu.
Aktywność rowerowa może nas hartować, wystarczy że nasz strój na jesień po pierwsze zapewni ciepło, po drugie ochroni przed przemoczeniem, a po trzecie da nam pełną swobodę nie krępując naszych ruchów.
Ciepło podczas jazdy na rowerze najłatwiej osiągnąć stosując ubiór warstwowy, czyli ubierając się na tzw. “cebulkę”. Na pierwszą warstwę idealnie nadaje się bielizna termoaktywna. Jest to techniczna odzież, która ściśle przylega do ciała i wchłania pot z powierzchni skóry oraz przenosi go do warstwy zewnętrznej bielizny. Skóra pozostaje sucha, a wilgoć jest odparowywana lub przenoszona do kolejnej warstwy ubioru. Bielizna termoaktywna rowerowa ma ponadto za zadanie chronić przed przegrzaniem podczas intensywnej jazdy. W chłodne dni najlepiej sprawdzi się koszulka z długim rękawem oraz długie spodnie.

Będąc w temacie ubioru, nie wolno także zapominać o widoczności, wiadomo dni są coraz krótsze, więc często może się zdarzyć, że będziemy wracali o zmroku. Szczególną uwagę należy zwróci na dobre oświetlenie rowerowe, które zasygnalizuje naszą obecność innym uczestnikom drogi. W Polsce, zgodnie z przepisami, każdy rowerzysta jeżdżący po zmroku, musi być zaopatrzony w białe lub żółte światło przednie oraz czerwone światło tylne. Jednak niezależnie od tego, gdzie i w jakich godzinach podróżujemy, w okresie jesiennym dobrze jest mieś cały czas włączone światło z tyłu, zwłaszcza w deszczowej i mglistej pogodzie.

Wybierając się w trasę jesienią, nie tylko my musimy się przygotować ale także musimy zadbać o nasz sprzęt, mowa oczywiście o rowerze. To on dostaje mocno w kość w trakcie takich wycieczek. Narażony jest na szkodliwe warunki atmosferyczne, sól, którą mogą być już posypane niektóre drogi, piach i wiele wiele innych.
Przygotowując rower na jesienne wycieczki, trzeba dokładnie wyczyścić go z letnich smarów oraz zbadać stan klocków hamulcowych. Jeśli niektóre z części pokryły się rudym nalotem, należy się go pozbyć. Po dokładnym wyczyszczeniu roweru koniecznie trzeba nałożyć nowe jesienno-zimowe smary, zabezpieczyć amortyzatory i wyregulować hamulce. Warto również zwrócić uwagę na stan opon, gdyż mocno wytarte lub popękane wydłużając drogę hamowania, jak również istnieje ryzyko uszkodzenia ich w trakcie jazdy.
Dobrym pomysłem będzie także zamontowanie błotników, które pozwolą uniknąć konsekwencji przypadkowego wjechania w kałużę czy błoto.

Jesienne wycieczki rowerowe wymagają od nas odpowiedniego przygotowania, ale mają mnóstwo zalet. Kolorowe liście, malownicze mgły i zapierające dech w piersiach widoki mogą poprawić nam nastrój. Praktycznie w każdej okolicy znajdują się ciekawe miejsca, które możemy zwiedzić. Zabytki, muzea, rezerwaty przyrody czy ukryte w lesie jeziora jesienią nie są oblegane przez turystów. Dzięki temu możemy lepiej poznać nasz region i docenić jego walory.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz