Jak przygotować rower do sezonu?

4 lutego 2020  |  komentarze  0 Komentarzy

Za oknem dodatnie temperatury, słoneczko coraz mocniej świeci, dzień coraz dłuższy to wszystko sprawia, że wielu z nas przypomina sobie o rowerze, którego przez zimę nie używaliśmy. Planujemy dojazdy do pracy, dłuższe i krótsze wycieczki. Żeby jednak te plany zostały zrealizowane musimy zadbać i przygotować nasz rower do sezonu.
Taki przegląd powinno się dokonać przynajmniej dwa razy w roku. Najlepiej zrobić to jesienią, kiedy kończymy naszą przygodę z rowerem i chowamy go na zimę i właśnie z początkiem wiosny.
O czym musimy pamiętać, aby rower sprawował się jak najlepiej w sezonie?
Przed schowaniem roweru na zimę powinno się zrobić przegląd i dobrze zakonserwować nasz rower- wtedy na wiosnę sprawa jest dużo łatwiejsza. Wystarczy “odkurzyć” rower, napompować koła i można ruszać w trasę. Jednak większość z nas po prostu odstawia swój jednoślad do garażu, a przypomina sobie o nim dopiero na wiosnę.

Co powinny zrobić te osoby, które zaniedbały serwis po zakończonym sezonie? O czym należy pamiętać przed pierwszą przejażdżką? O co możemy zadbać sami, a z czym powinniśmy się zgłosić do serwisu?
Prawidłowe ciśnienie w ogumieniu

Zawsze, gdy wyruszamy w podróż rowerem należy pamiętać, aby w kołach było prawidłowo dobrane ciśnienie, wtedy dużo łatwiej pokonuje nam się zaplanowane kilometry. Zbyt niskie ciśnienie w dętkach może doprowadzić do ich przebicia lub nawet do uszkodzenia opony oraz innych elementów koła, takich jak np. obręcz. Zbyt wysokie ciśnienie, przy dłuższej jeździe sprawi, że nasze nadgarstki i kręgosłup znacznie to odczują. Dobrze dobrane ciśnienie to sprawa indywidualna każdego rowerzysty. Niższe ciśnienie w oponie da lepszą przyczepność oraz większy komfort podczas jazdy po nierównościach. Natomiast wyższe ciśnienie zmniejszy opór toczenia oraz niestety sprawi, że wszelkiego rodzaju nierówności w jezdni będą bardziej odczuwalne. Odpowiednie ciśnienie warto dobrać samemu wedle potrzeb.
Na boku każdej opony podane są zalecane przez producenta parametry odnośnie ciśnienia w oponie. Najczęściej jest podawane jako zakres od-do w dwóch skalach: bar oraz PSI. Warto jednak trzymać się zalecanego przez producenta ciśnienia.

Smarowanie łańcucha

O łańcuch w naszym rowerze należy zadbać już jesienią. Suchy, brudny i pozostawiony w wilgotnych warunkach napęd bardzo szybko pokryje się korozją. Niektórzy twierdzą, że na suchym (i zardzewiałym) łańcuchu lepiej się jeździ, ale lepiej jednak od czasu do czasu przesmarować nasz napęd. Do smarowania najlepiej użyć oleju specjalnie przeznaczonego do łańcucha rowerowego. Należy pamiętać, aby nadmiar oleju wytrzeć szmatą do sucha, zapobiegnie to przylepianiu się brudu do łańcucha. Nadmiar brudu (błota) tworzy coś podobnego do pasty ściernej, co powoduje iż nasz napęd dużo szybciej się zużywa (wyciera). Gdy nasz łańcuch jest już czysty, nasmarowany i gotowy do pracy, możemy przejść do następnych elementów, które również wymagają nasmarowania.

Przerzutki, linki przerzutek i hamulców mechanicznych

Te elementy są tak samo jak łańcuch podatne na rdzę i wnikanie wilgoci pod pancerze. Częstym objawem zaniedbanych linek są problemy z regulacją hamulców jak i przerzutek. Przy okazji smarowania łańcucha warto wpuścić 1-2 krople oleju w mechanizmy przerzutek, hamulców (szczękowych, bo w przypadku tarczowych lepiej uważać z olejem w okolicach tarcz i klocków), manetek. Warto jest przesmarować wszystkie rowerowe linki oraz napuścić olej (najlepiej taki z dodatkiem teflonu) w newralgiczne miejsca wózka przerzutek czy manetek. Jeżeli jednak któraś z linek w widoczny sposób popękała, należy ją wymienić.
Jeżeli podczas pedałowania słychać jeszcze dziwne piszczenie, a nasmarowane zostało już wszystko co się dało, przyczyną mogą być suche gwinty od pedałów. Warto je odkręcić i również nałożyć trochę smaru na gwinty.

Hamulce

Przy okazji wiosennego przeglądu roweru warto pamiętać również o stanie klocków hamulcowych. To najważniejszy element każdego pojazdu. Ważne jest, aby działały poprawnie. Jeżeli linki naszych hamulców są już nasmarowane (nie dotyczy hamulców hydraulicznych), należy sprawdzić, a w razie potrzeby wyregulować lub wymienić klocki hamulcowe. Te elementy podlegają zużyciu i ważna jest kontrola ich stanu. Ważna jest również kontrola poziomu płynu hamulcowego w hydraulicznych układach hamulcowych. Dobrze jednak aby dokładnie wyczyścić obręcze (w przypadku hamulców szczękowych) oraz tarcze hamulcowe (w przypadku hamulców tarczowych), gdyż brud również uniemożliwia poprawną pracę hamulców.

Istnieje kilka czynności naprawczych, które możemy wykonać sami w domu ale istnieją również takie, które warto zlecić serwisowi. Są to naprawy wymagające doświadczenia, umiejętności lub specjalnych narzędzi serwisowych. Jeżeli nie czujemy się na siłach przygotować swój jednoślad do sezonu lepiej po prostu zostawić pracę specjalistom. Dobrze przygotowany rower daje dużo radości podczas jazdy. Nie zastanawiasz czy coś odpadnie lub przestanie działać. Przedwiośnie to idealny czas na pozostawienie roweru w serwisie, gdyż nie ma jeszcze dużych kolejek, a swój “przeserwisowany” jednoślad będziemy mogli odebrać w krótkim terminie. A więc zapraszamy do nas, nie zwlekajcie i już dziś przygotujcie swój rower na sezon.

Pozdrawiamy Studio Sport

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz