Filtruj
Ukryj

Rowery szosowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

ROWERY SZOSOWE
Rower szosowy to rower sportowy przeznaczony głównie do jazdy na utwardzonej drodze i używany przez zawodników kolarstwa szosowego, czyli wyścigów po drogach publicznych.

Z powodu przeznaczenia – czyli przede wszystkim rozwijania dużych prędkości na utwardzonych drogach – rower szosowy musi mieć określoną konstrukcję, nazywaną aerodynamiczną oraz niską wagę.

W dzisiejszych czasach rower szosowy przestał być zarezerwowany tylko dla zawodowych kolarzy- rower szosowy to sport sam w sobie, pomaga utrzymać dobrą kondycję i figurę, pozwala też zapomnieć o codziennym stresie i jest odpowiedni dla każdego poziomu zaawansowania oraz osób w każdym wieku.
Rower Szosowy
Jak sama nazwa wskazuje, rowery szosowe są zaprojektowane na asfaltową drogę tzn. szosę. Na “szosówce” pozycja rowerzysty jest bardzo sportowa i dość pozioma, zaprojektowane jest to tak, aby osiągnąć maksymalną prędkość i zminimalizować opór wiatru.

Charakterystycznymi częściami, z których składa się rower szosowy są specyficzna kierownica, cienkie koła i bardzo lekka rama. Są przeznaczone do osiągania wysokich prędkości, a nie dla relaksacyjnej jazdy.Rower szosowy to idealny pojazd dla miłośników prędkości!

Kupno roweru szosowego to pewnego rodzaju inwestycja. Dlatego ważna jest ocena oczekiwań i tego, co planujemy z nim robić. Cena roweru szosowego zmienia się w zależności od wykorzystanych podzespołów.

Rama w rowerze szosowym powinna być przynajmniej aluminiowa gdyż jest jednocześnie sztywna, wytrzymała oraz lekka. Jest najczęściej spotykana w tanich rowerach szosowych. Najlepszym jednak wyborem będzie rama karbonowa – jest znacznie lżejsza od ramy aluminiowej. Podczas długich wyścigów i na utwardzonych trasach z licznymi podjazdami i zjazdami waga roweru ma ogromne znaczenie. Ponadto karbon jest sztywniejszym materiałem niż aluminium i nie pochłania tyle energii zawodnika co rama aluminiowa, a lepiej tłumi drgania.

Rower szosowy może mieć albo klasyczne opony drutowe, albo droższe opony zwijane, które są lżejsze od drutowych i bardziej odporne na przebicia oraz łatwiej można je spakować i zabrać ze sobą w trasę, chociaż jej wymiana może być trudniejsza od wymiany opony klasycznej. Początkującym na rowerze szosowym wystarczą tradycyjne opony drutowe. Aby wybrać dobre opony do roweru szosowego, nie wystarczy wybrać tylko rozmiaru – w rowerach szosowych dominują opony o szerokości 23 mm i 25 mm, a w wyścigach kolarskich pojawiają się nawet opony 27 mm i 28 mm, które pozwalają na łatwiejsze pokonywanie przeszkód i lepszą stabilizację.