Rower z amortyzatorami – czy warto?
W ofercie sklepów rowerowych znajdują się takie jednoślady, które mają już fabrycznie wbudowany amortyzator. Ale są też takie modele rowerów, które takiego elementu nie posiadają. W dzisiejszym wpisie przedstawimy informacje na temat tego, czy warto wybierać rowery amortyzowane. Sprawdź szczegóły.
Do czego służy amortyzator w rowerze?
Amortyzator to nic innego jak mechanizm, który ma na celu zabezpieczenie urządzenia lub użytkownika pojazdu przed negatywnym oddziaływaniem drgań, które powodowane byłyby jazdą po nierównych nawierzchniach. Amortyzacja bardzo często spotykana jest przy rowerach górskich, ponieważ tego rodzaju jednoślady służą do pokonywania trudnych tras. Jednak można ją zauważyć również w innych rodzajach rowerów, na przykład turystycznych. Co więcej, jeśli rower nie był fabrycznie wyposażony w amortyzator, to można go w niego wyposażyć. Wystarczy, tylko żeby pasował on do roweru i spełniał swoją funkcję. Rower posiadający amortyzator zapewnia użytkownikowi większy komfort podczas jazdy, szczególnie podczas tych skomplikowanych tras.
Jakie rodzaje amortyzatorów rowerowych można wyróżnić?
W sklepach rowerowych dostępnych jest wiele amortyzatorów. Różnią się one od siebie kilkoma cechami. Ze względu na elementy resorujące i elementy tłumiące można wyróżnić w tym przypadku amortyzatory sprężynowe, amortyzatory elastomerowe, amortyzatory elastomerowo-sprężynowe, olejowo-sprężynowe, powietrzne czy też amortyzatory olejowo-powietrzne. Natomiast ze względu na konstrukcję można wyróżnić amortyzatory jednopółkowe, dwupółkowe, amortyzatory ze sztywną osią, amortyzatory upside down, jednostronne oraz amortyzatory w rurze sterowej.
Podczas wyboru amortyzatora przy rowerze warto zwracać swoją uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, wybór powinien zależeć przede wszystkim od komfortu oraz wygody jazdy. Powinny liczyć się odczucia konkretnej osoby co do jazdy na rowerze z amortyzatorami. Wybierając amortyzator, powinno zwracać się również uwagę na to, jaka jest waga konstrukcji roweru, a także czy serwisowanie tego sprzętu jest łatwe. Warto wybierać takie modele, aby potem nie było skomplikowanego naprawiania części. Co więcej, warto też zwrócić uwagę na to, jaka jest możliwość ich regulacji.
W ramach konkluzji – czy warto kupić rower amortyzowany?
Rower amortyzowany to jednoślad, który dzięki elementowi amortyzacji jest w stanie tłumić drgania powstałe podczas jazdy po drodze o niewyrównanej nawierzchni. Każda osoba, która chciałaby uniknąć przykrych doświadczeń podczas jazdy po górzystych czy też piaszczystych terenach, powinna zastanowić się nad kupnem roweru z amortyzatorem. A to dlatego, że dzięki swoim funkcjonalnościom wpływa on nie tylko na komfort jazdy użytkownika, ale również na jego bezpieczeństwo. Czy warto kupić rower amortyzowany? Odpowiadając na to pytanie, trzeba stwierdzić, że tak. Argumentując to stanowisko, można napisać, że rower z amortyzatorami radzi sobie lepiej w terenie. Każda nierówność jest dzięki nim lepiej tłumiona, a użytkownik odczuwa zwiększoną wygodę oraz stabilizację podczas jazdy. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem roweru z amortyzatorami, a lubisz komfortową jazdę, to uwierz, nie masz się nad czym zastanawiać.