Czy warto kupić rower ze wspomaganiem elektrycznym?

19 czerwca 2021  |  komentarze  0 Komentarzy

rower ze wspomaganiem elektrycznym

Jak można zauważyć, w ostatnim czasie jazda na rowerze stała się bardzo popularna. Na wycieczki rowerowe coraz chętniej wybierają się zarówno te młodsze, jak i starsze osoby. Z racji tego, że zapotrzebowanie na rowery jest tak duże, to na dzisiejszym rynku powstaje coraz to więcej sklepów rowerowych. Obecnie modne stają się rowery ze wspomaganiem elektrycznym. Co trzeba o nich wiedzieć? Czy warto zdecydować się na ich zakup?

Rower ze wspomaganiem elektrycznym – czym się charakteryzuje i jak działa?

Jazda na zwykłym rowerze daje mnóstwo przyjemności i co więcej, stanowi doskonałą aktywność fizyczną. Jeżeli chodzi o rower ze wspomaganiem elektrycznym, to dostarcza on niesamowitych wrażeń podczas jazdy i nadaje jej zupełnie innego wymiaru. Rowery hybrydowe sprawiają, że jazda staje się o wiele prostsza. Osoba kierująca pojazdem nie zmęczy się aż tak bardzo, ponieważ rower ten wyposażony jest w silnik elektryczny. Sprawia to oczywiście, że osoby w każdym wieku, bez względu na swoją kondycję będą mogły komfortowo się na nim przemieszczać. Rower ze wspomaganiem posiada akumulator i silnik, którego moc nie może przekraczać 250 W. Załączone czujniki rowerowe sprawiają, że włączenie się pomocniczego napędu następuje bardzo sprawnie, a jego wyłączenie w razie potrzeby automatycznie się wyłączy. Głównym zadaniem silnika elektrycznego w tym rowerze, jest pomaganie rowerzyście w przemieszczaniu się nim po każdego rodzaju terenie.

Co na to przepisy?

Według obowiązujących przepisów rower hybrydowy może posiadać silnik, ale tylko taki, którego moc nie będzie przekraczała 250 W. Co więcej, przepisy wskazują na to, że z silnika można korzystać tylko wtedy, kiedy prędkość, z którą przemieszcza się rowerzysta, nie przekracza 25 km/h. Po przekroczeniu tej prędkości, wspomaganie w rowerze powinno zostać wyłączone. Jeżeli zadba się o te parametry, to wówczas nie będzie trzeba rejestrować pojazdu lub też wyrabiać konkretnych dokumentów, które uprawniałyby daną osobę do jeżdżenia tego rodzaju jednośladem. Rower hybrydowy, który będzie posiadał silnik o większej mocy niż 250 W, zaliczany jest wtedy do motorowerów. Co więcej, osoby, które korzystają z roweru ze wspomaganiem elektrycznym o większej mocy niż 250 W, nie mogą już nim jeździć po ścieżkach rowerowych.

Jakie są zalety i wady roweru hybrydowego?

Nie byłoby chyba takiego urządzenia lub rzeczy, która posiadałaby tylko i wyłącznie zalety albo wady. A to dlatego, że każda z rzeczy posiada zarówno jakieś plusy, jak i minusy. Rower ze wspomaganiem elektrycznym umożliwia poruszanie się nim po drogach bez żadnych trudności czy też wysiłku, który wkładany byłby w pokonywanie podjazdów. Sprawia to, że w wygodny sposób można użytkować z pojazdu. Zaletą roweru hybrydowego może być również to, że dzięki niemu mogą jeździć na nim także osoby, które nie mogą pozwolić sobie na duży wysiłek fizyczny. Akumulator, który znajduje się w rowerze ze wspomaganiem można łatwo i szybko naładować. Praca silnika jest w nim bardzo cicha. Natomiast jeśli chodzi o wady tego rodzaju jednośladu, to jego cena jest wysoka. Co jeszcze, trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora, a po konkretnej ilości ładowań należy wymienić go na nowy. Rower ten jest również o wiele cięższy niż rowery tradycyjne.

Podsumowanie informacji

Krótko podsumowując powyższe informacje, należy stwierdzić, że zakup roweru ze wspomaganiem może być bardzo dobrym pomysłem i to zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze. Dzięki niemu nie trzeba się tyle wysilać. Jednak decydując się na tego typu rower, trzeba pamiętać o przepisach, które obowiązują.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz