ROWERY SZOSOWE

 

Rower szosowy to rower sportowy przeznaczony głównie do jazdy na utwardzonej drodze. Używany jest przez zawodników kolarstwa szosowego, czyli wyścigów po drogach publicznych. Z powodu przeznaczenia – czyli przede wszystkim rozwijania dużych prędkości na utwardzonych drogach – rower szosowy musi mieć określoną konstrukcję, nazywaną aerodynamiczną oraz niską wagę.

W dzisiejszych czasach rower szosowy przestał być zarezerwowany tylko dla zawodowych kolarzy. Rower szosowy to sport sam w sobie. Pomaga utrzymać dobrą kondycję i figurę, pozwala też zapomnieć o codziennym stresie i jest odpowiedni dla każdego poziomu zaawansowania oraz osób w każdym wieku.

Jak sama nazwa wskazuje, rowery szosowe są zaprojektowane na asfaltową drogę tzn. szosę. Na “szosówce” pozycja rowerzysty jest bardzo sportowa i dość pozioma. Zaprojektowane jest to tak, aby osiągnąć maksymalną prędkość i zminimalizować opór wiatru.

Charakterystycznymi częściami, z których składa się rower szosowy są specyficzna kierownica, cienkie koła i bardzo lekka rama. Są przeznaczone do osiągania wysokich prędkości, a nie dla relaksacyjnej jazdy.Rower szosowy to idealny pojazd dla miłośników prędkości!

 

Rama w rowerze szosowym powinna być przynajmniej aluminiowa gdyż jest jednocześnie sztywna, wytrzymała oraz lekka. Jest najczęściej spotykana w tanich rowerach szosowych. Najlepszym jednak wyborem będzie rama karbonowa – jest znacznie lżejsza od ramy aluminiowej. Podczas długich wyścigów i na utwardzonych trasach z licznymi podjazdami i zjazdami waga roweru ma ogromne znaczenie. Ponadto karbon jest sztywniejszym materiałem niż aluminium i nie pochłania tyle energii zawodnika co rama aluminiowa, a lepiej tłumi drgania.