Trening na rowerze – kilka ważnych zasad.
Rower to wspaniały środek transportu. Żyjemy w czasach gdzie ludzie ciągle się gdzieś śpieszą, za czymś gonią. Rower pozwala sprawnie poruszać się po mieście, nie tracąc czasu na korki, pozwala również dotrzeć tam, gdzie auto nas nie zabierze. Podczas drogi do pracy, szkoły czy nawet wycieczek rowerowych możemy dużo więcej dostrzec jak również dotlenić nasz organizm. Dla żądnych większych wrażeń organizowane są zawody różnych dyscyplin, jak maraton MTB czy wyścig szosowy. Czasem wystarczy jeden udział w takich zawodach, aby złapać bakcyla i powalczyć o wyższe pozycje na liście. Trzeba jednak pamiętać, aby jak najwcześniej zaplanować trening rowerowy gdyż same rekreacyjne wycieczki rowerowe nie zapewnią nam wejścia na podium.
Trening rowerowy to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki. Rower to świetny sposób na poprawę kondycji organizmu. Nie obciąża stawów, a także pozwala łatwo kontrolować intensywność wysiłku. Nawet gdy za oknem zimno i ponuro, możemy po prostu trenować w domu. Dobrym wyjściem jest rower stacjonarny jak również trenażer.
Trening rowerowy dla początkujących
Podstawowym punktem jest właściwy program treningowy, czyli optymalna strategia treningowa. Drugi to systematyczna realizacja przyjętej strategii. Te dwa punkty wzajemnie się uzupełniają sprawiając, że małymi kroczkami odnosimy sukcesy. Oczywiście realizując założone wcześniej cele.
Początkowo zacznijmy od wolnej, rekreacyjnej jazdy. Musimy skupić się na wyrównaniu oddechu. Z czasem nasz organizm przyzwyczai się, mięśnie będą lepiej reagować na wysiłek i nauczymy się równo oddychać. Każdy trening rowerowy powinniśmy rozpocząć od rozgrzewki.Taka rozgrzewka ma przygotować serce oraz układ krwionośny do wytężonego wysiłku. Rozgrzewka zminimalizuje też ryzyko ewentualnych kontuzji. Zaczynamy więc od wolnego tempa, w miarę płaskiego terenu stopniowo zwiększając nasz wysiłek aż tętno osiągnie wartość ok 120-130. Po rozgrzewce pora na trening właściwy, jego długość zależy od naszych możliwości i wydajności organizmu. Nie przesadzajmy, organizm stopniowo sam się przyzwyczai do tego typu wysiłku. Nasz trening nie może się gwałtownie zaczynać, jak również kończyć. Po treningu należy “uspokoić” organizm i wyrównać oddech. To proste, zwalniamy tempo wyrównujemy oddech.
Ile powinien trwać trening rowerowy?
Ile powinien trwać nasz trening, aby były widoczne efekty w zainwestowany czas? Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi. Każdy powinien trenować indywidualnie. Dla niektórych 30 minutowa sesja „w tlenie” to problem, trzeba wtedy zacząć spokojnie, nawet jeśli oznacza to 15 minutowe treningi. Z czasem organizm powoli zacznie się przyzwyczajać i stopniowo możemy wydłużać czas naszego treningu. Jednak nie należy też przesadzać aby nie zniechęcić samego siebie. Jeśli są takie możliwości, to 60-90 minutowe jednostki treningowe wystarczą.
Najlepszym treningiem jest jazda rowerem na świeżym powietrzu. Dzięki temu lepiej dotlenimy nasz organizm. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chce nam się wyjść z domu to równie dobrze możemy trenować na rowerze stacjonarnym. Trening powinien być przyjemnością dla nas, a nie przykrym obowiązkiem.
Warto pamiętać, że trening kolarski jest czasochłonny i wymaga systematyczności. Formę buduje się powoli, a na efekty trzeba trochę poczekać. Nie należy przeciążać organizmu, jak również nie powinno się omijać treningów.